ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΥΤΙΣΜΟΥ 2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ο Αυτισμός εντάσσεται στην κατηγορία των Διάχυτων Αναπτυξιακών Διαταραχών (ΔΑΔ). Οι σημαντικότερες ελλείψεις παρουσιάζονται στο κομμάτι της κοινωνικής αλληλεπίδρασηςκαι της επικοινωνίας. Ακόμη, χαρακτηριστικό της διαταραχής αυτής είναι οι ποικίλες στερεότυπες συμπεριφορές. Ο Αυτισμός ιατρικά ορίζεται και διαγιγνώσκεται στη βάση χαρακτηριστικών μορφών συμπεριφοράς, όμως δεν υπάρχουν συμπεριφορές που αποτελούν από μόνες τους μονοσήμαντη ένδειξη αυτισμού. Η συμπεριφορά είναι ουσιώδης για την αναγνώριση του αυτισμού, αλλά από μόνη της δεν μας βοηθά να κατανοήσουμε την πάθηση αυτή.

Ιστορικά, επιστήμονες που ασχολήθηκαν με την αυτιστική διαταραχή είναι ο Bleurer(1911), oL. Kanner(1943) και ο H. Asperger(1944). Σύμφωνα με τον Bleurer, ο «Αυτισμός» προέρχεται από την λέξη «Εαυτός» και σημαίνει «το κλείσιμο στον εαυτό». Ακόμη, τον θεώρησε ως ταυτόσημη έννοια με την Σχιζοφρένεια. Ο L. Kanner χρησιμοποίησε τον όρο «πρώιμος παιδικός αυτισμός», περιγράφοντας ένα είδος ψύχωσης και θεωρώντας τον ως μια δυσλειτουργία του εγκεφάλου, η οποία δεν σχετίζεται με την Σχιζοφρένεια. Τέλος, ο H. Asperger αναφέρεται στα άτομα με αυτισμό υψηλής λειτουργικότητας, δηλαδή με υψηλή νοημοσύνη και δεξιότητες στο λόγο και την γλώσσα. Υπάρχει και η ομώνυμη διαταραχή Asperger.

Αυτισμός

• Εκδηλώνεται πολύ νωρίς στη ζωή του παιδιού(2-3 ετών).
  • 2 κύριοι παράγοντες καθορίζουν τη σοβαρότητα της διαταραχής:

α) οι νοητικές ικανότητες του ατόμου

β) το πλήθος των αυτιστικών χαρακτηριστικών που εμφανίζει.

Αίτια

1. Τα αίτια της διαταραχής είναι οργανικά
  2. Ψυχογενείς παράγοντες δεν υφίστανται ως προς την παθογένεση του αυτισμού.
  3. Δεν υπάρχει ενιαίος παθολογικός μηχανισμός για τον οποίο να κάνουμε λόγο.                                                                            Υπέυθυνη εκπ/κός : Σοφία Συμεωνίδου

aygo

Οι μαθητές της ΣΤ΄2 τάξης  aρχικά, διάβασαν και επεξεργάστηκαν το βιβλίο «ΤΟ ΑΥΓΟ» της Εύας Βακιρτζή. Στη συνέχεια, αναφέρθηκαν στα συμπτώματα και τα χαρακτηριστικά του αυτισμού. Εξέφρασαν τις απορίες τους και έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους τρόπους αντιμετώπισης και διαχείρισης παιδιών με αυτισμό. Η όλη διαδικασία έκλεισε με τους μαθητές να εργάζονται ομαδικά και να αποτυπώνουν σε χαρτί με όποιον τρόπο ήθελαν όσα έμαθαν για τον αυτισμό

Υπεύθυνη εκπ/κός : A. Μαυρόγιαννη