Περπατώντας στα μονοπάτια του Ηρακλή

«Περπατώντας στα μονοπάτια του Ηρακλή»

Το πρώτο μας βήμα…

(Συνεργασία Ειδικού Σχολείου Θήβας και 4ου Δημ. Σχολείου Θήβας)

Γνωρίζοντας ότι τα παιδιά από πολύ μικρή ηλικία έχουν ανάγκη από πρότυπα και η τοπική ιστορία αποτελεί την ταυτότητα και τις ρίζες μας, επιλέξαμε τον Ηρακλή ως πρωταγωνιστή της ερευνάς μας τη φετινή χρονιά. Με χαρά μας μάθαμε ότι τον ίδιο θέμα επιλέχθηκε και από το ειδικό σχολείο. Μετά από συζήτηση με τους εκπαιδευτικούς του Ειδικού Σχολείου, συναποφασίσαμε να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να μοιραστούμε τη διαδρομή της γνώσης. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο " Περπατώντας στα μονοπάτια του Ηρακλή'' έχει ως κύριο άξονα μελέτης τη ζωή και τα κατορθώματα του Ηρώα της πόλης μας. Ως αφετηρία αυτής της συνεργασίας, πραγματοποιήσαμε μια επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο την Πέμπτη 9 Μάρτιου 2017. Γράψαμε μικρά στιχάκια που με παιγνιώδη τρόπο αφηγούνται τους άθλους του Ηρακλή και ετοιμάσαμε ζωγραφιές και κάρτες για να τα χαρίσουμε ως δώρο στα παιδάκια του Ειδικού Σχολείο. Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί μας υποδέχτηκαν με χαρά και ενθουσιασμό. . Όταν αντικρίσαμε το ζεστό χαμόγελο τους αλλά και τους δασκάλους τους, που τους φρόντιζαν με τόση στοργή κι αγάπη, νιώσαμε τόσο οικεία και άνετα . Παρουσιάσαμε τη δουλειά μας και τους χαρίσαμε τα δώρα μας. Η χαρά τους δεν περιγράφεται! Μας κέρασαν χυμό και παίξαμε όλοι μαζί με τη βοήθεια της γυμνάστριας παιχνίδια γνωριμίας και εξοικείωσης .

Η συνάντηση μας τελείωσε με ένα μικρό διάλογο ανάμεσα τους. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας στην επόμενη δράση μας και χαμογελαστοί επιστρέψαμε στο σχολειό μας. Τα αποτελέσματα της ερευνάς μας και οι δημιουργίες μας θα παρουσιαστούν τον Ιούνιο στο φεστιβάλ της '' Σφίγγας'' συμβάλλοντας στην πολιτιστική παράδοση της πόλης μας.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σπανογεώργος Αλέξανδρος (Γ2) , Αθηνά Λιάκου(Γ1)

Κείμενο : Αθηνά Λιάκου